Class of 1965

Garland High School

Garland, Texas

DON'T MISS!!

Our 55th Reunion

April 3-4, 2020

Name    1962-1963            1963-1964            1964-1965

Don Agnew        Science Biology

Alta Altom           Math     Mathematics     Algebra II, Trig, Adv Elem Analysis

Marshall Altom                 Mathematics     Geometry

Adele Anderson Science Biology Biology

Mary Armstrong               Social Studies    History  American History

Guy Arney                                           Shop

David Babbitt                                     Physics

Janet Barto         Foreign Languages           French  French I, II

Oma Bechtol      Secretary             Secretary             Secretary

Jesse Beeson     English                 

Maureen Bennett                            German, History              

Ann Bird                               Spanish

Cash Birdwell                     Texas Hist, Football Trainer         

Sara Blackburn                  Journalism          Typing I, Journalism

Paul Bourek        Music    Band      Band

Weldon Bowden              Science Biology Biology, Adv Biology

Merle Boyd                                         Commercial Law, Football

L. B. Brackeen    Math     Mathematics     Commercial Math

Joe Brown           Coach                    Commercial Math, Basketball

Judy Bryant         Home Economics              Home Economics             

Betty Bullock                      English  English III

John Butler         Coach                    Assistant Principal

Joseph Cain                                        Texas History, Economics

Fran Caldwell     Home Economics              Home Economics              Home Economics

Rachel Calkins    P.E., Dashing Debs           P.E., Dashing Debs           Counselor

Nan (Carpenter) Dean   English  English  English IV

Ray Carson          Vocational Ag    Agriculture          Vocational Ag

Marinel Cerwinske                                          Commercial Math, Geometry

Judy Christopher                              English  Spanish I, II

Denzil Clifton     Social Studies                   

W. G. Coleman                  Mathematics    

Janie Crocker                                     Chemistry

C. E. Cummins   Coach                   

Ernest Cunningham                         Study Hall, Football         Study Hall, Football

Chuck Curtis                       Head Coach        Study Hall, Football

Madge Daniel    English  German, English               English II

Barbara (Davis) Ponder                  Typing   Typing II, Shorthand

Marie Davis        English  English 

Diane Dickson                                    Librarian

Owen Dillard                      Biology

Gordon Dodson Math                    

R. E. Dodson                       Biology Biology, Football

Norma Dorsey   Social Studies    Civics, History    American History, Civics

Helan Drake       English  English  English II

Elizabeth Driver English  English, Art         English, Art I

Harold Elledge                   Mathematics     Algebra II

Bill Finley                             Assistant Principal            Assistant Principal

Frances Gamble Math     Mathematics     Plane Geometry

Lois Grant            Business Admin Bookkeeping     Bookkeeping

Florene (Gray) Whitt       Art          Art          Art

Katherine Green              English                 

John Hadskey    Social Studies                   

Johnnie Hamilton                             English  English IV

Horace Harris     Social Studies                   

Glo Harrison       P.E.        P.E.       

W. B. Head          Distributive Ed   Distributive Ed   Distributive Ed

Jim Henderson  Music    Choir     Choir

Ella Hickman       English  English  English IV

Lester Hickman Science Chemistry           Adv Chemistry, Chemistry

Dalton Hicks       Social Studies    Study Hall           

Ruth Anne (McKool) Hicks            Nursing Nurse, Home Nursing    

Elaine Hightower                                              Typing I

Judy Hollingsworth                                          Literature I, Latin I

David Horner                                     Algebra II, Trigonometry

Gene Hudson    Assistant Principal            Principal               Principal

Louise Hunt        Business Admin Typing   Typing II

Vivian Ingram                                    Speech I, II

Durene (Inman) White                                   Latin I, II

Ressie Isett         Health Coordinator         Home Nursing   Nurse

Gerald Jackson  Industrial Arts    Industrial Arts   

Louise Jackson   Secretary             Secretary             Secretary

Sammy Jackson P.E.        P.E.       

Julie Jett                              French, English 

Homer Johnson Athletic Director               Athletic Director               Athletic Director

Morris Johnson Foreign Languages           English  English II

Janice Kahl                                          English II

Gay (Twyman) Kennedy                                Nurse

Margaret Korioth             Library  Assistant Librarian            Librarian

Donna Lewis      Home Economics              Home Economics              Home Economics

Ruth Lindblom   English  German, English               English I, II

Dorothy Linthicum           Foreign Languages                          

Rives McBee                                      P.E.

Jo Anne McCarty                              English, German               Theme Writing

Bob/Bobby McClintock  Social Studies    History, Football Trainer               

Miriam McCreary                             Mathematics    

Barbara McDaniel            English  German              

Mary (McEachern) Wells                                               Grammar II, Spanish I

Dorothy (Tas) McGraw                                   Dashing Debs, P.E.

Lonzo Meuir       Science                

Morgan Moses  Principal                              

Billie Nickels       Science Biology Biology

Patricia (O’Hara) Dajda                                  English III

Kathryn Ormesher                                           German I, II; Typing

Bud Owen           Coach    Study Hall           

Wanda Owens                                  P.E., Gold Jackets

Perman Page     Math     Mathematics    

Joy Parish            Math                    

Joy Parker           Math     Mathematics     Algebra I

S. T. Peaden                                       Indus Coop Training

Linda Pease        English                 

Ralph Pease       English  English, Speech English IV

Ruth Peters        Science Chemistry          

Gloria Pickle                                       English III

Percy Ponder     Science Physical Science                Physical Science

Jesse Proffer      Visiting Teacher               

Jo Protz                English, Mathematics    

Larry Reed                                          Attendance Director, 10th Grade

Charles Robertson           Indus Coop Training         Indus Coop Training        

Louise Routh      Counselor           Counselor           Counselor

Lavona Rowett  Debate, English                

Ann Rushing       Home Economics              Home Economics              Home Economics

Don Schmidt                      History  World History, Drivers Training, Football

Robert Sego       Business Admin Typing   Typing I

Robert Sewell                    Assistant Principal           

Peggy Shelton   Foreign Languages           Latin     

Wilma Shelton  Home Economics                             

Barbara (Shivers) Brown                                               English III

Jill Shugart                          History  American History, Civics

Carrie Simpson                                  Typing

Catherine Smith                Business Admin Bookkeeping, Typing      Bookkeeping, Typing I

Polly Smith          Counselor           Counselor          

Gayle (Snoddy) Eads       Math                    

Katherine Stephens        Foreign Languages           Spanish Spanish II, III

Bill Stewart         Industrial Arts    Golf       Mechanical Drawing, Golf

Jimmy Strain                      History, Civics    American History, Civics

O. D. Stringer     Industrial Arts    Shop      Shop

Carolynn Thomas                             Latin     

Jim Toler                              English  Attendance Director, 11th & 12th Grades

Vernon Tooke                                   Shop

Jerry Toon                                           Mechanical Drawing

Jean Trotman     Business Admin Shorthand           Shorthand

Margarite Turner             Secretary             Secretary             Secretary

H. E. Turrentine Vocational Ag    Agriculture         

Van Venable                      P.E.        Drivers Training

John Wagner                                      Biology

Elizabeth Watson             Foreign Languages           Spanish

Alton Williams   Social Studies    History, Tennis  American History, Tennis

O’Day Williams                  Tennis, Biology 

Troy Williams     Math     Mathematics     Algebra I, General Math

Larry Willingham               Math                    

Martha Willis      Business Admin Typing   Typing I

Charles Windham                             Shop     

Neleen Womack               Library  Librarian              

Grace Wright                      History  American History

J. R. Wright         Science Physics, Chemistry           Civics, Commercial Law

Bobby Wynn      Assistant Principal                           

Jerry Young         Driver Training                  

Bill Yung                                               Study Hall, Football