Class of 1965

Garland High School

Garland, Texas

DON'T MISS!!

Our 55th Reunion

April 3-4, 2020

GHS Teachers (So: 62-63; Jr: 63-64; Sr: 64-65)

Don Agnew (So: Science; Jr: Biology) 
Alta Altom (So: Math; Jr: Mathematics; Sr: Algebra II, Trig, Adv Elem Analysis) [d. 6/87]
Marshall Altom (Jr: Mathematics; Sr: Geometry) [d. 6/3/06]
Adele Anderson (So: Science; Jr: Biology; Sr: Biology) [d. 12/80]
Mary Armstrong (So: Social Studies; Jr: History; Sr: American History) [d. 10/10/01]
Guy Arney (Sr: Shop) [d. unknown]
David Babbitt (Sr: Physics) 
Janet Barto (So: Foreign Languages; Jr: French; Sr: French I, II) [d. 1991]
Oma Bechtol (So: Secretary; Jr: Secretary; Sr: Secretary) [d. 7/17/04]
Jesse Beeson (So: English) [d. 3/11/15]
Maureen Bennett (Jr: German, History) [d. 1980]
Ann Bird (Jr: Spanish) 
Cash Birdwell (Jr: Texas Hist, Football Trainer) 
Sara Blackburn (Jr: Journalism; Sr: Typing I, Journalism) [d. 2001]
Paul Bourek (So: Music; Jr: Band; Sr: Band) [d. 10/5/10]
Weldon Bowden (So: Science; Jr: Biology; Sr: Biology, Adv Biology) [d. 9/28/17]
Merle Boyd (Sr: Commercial Law, Football) 
L. B. Brackeen (So: Math; Jr: Mathematics; Sr: Commercial Math) [d. 8/5/01]
Joe Brown (So: Coach; Sr: Commercial Math, Basketball) [d. 1/21/02]
Judy Bryant (So: Home Economics; Jr: Home Economics) 
Betty Bullock (Jr: English; Sr: English III) 
John Butler (So: Coach; Sr: Assistant Principal) [d. unknown]
Joseph Cain (Sr: Texas History, Economics) 
Fran Caldwell (So: Home Economics; Jr: Home Economics; Sr: Home Economics) [d. 8/19/02]
Rachel Calkins (So: P.E., Dashing Debs; Jr: P.E., Dashing Debs; Sr: Counselor) [d. 6/14/13]
Nan (Carpenter) Dean (So: English; Jr: English; Sr: English IV) 
Ray Carson (So: Vocational Ag; Jr: Agriculture; Sr: Vocational Ag) 
Marinel Cerwinske (Sr: Commercial Math, Geometry) 
Judy Christopher (Jr: English; Sr: Spanish I, II) 
Denzil Clifton (So: Social Studies) [d. 12/3/13]
W. G. Coleman (Jr: Mathematics) [d. 3/22/00]
Janie Crocker (Sr: Chemistry) [d. 5/86]
C. E. Cummins (So: Coach) 
Ernest Cunningham (Jr: Study Hall, Football; Sr: Study Hall, Football) [d. 2/28/19]
Chuck Curtis (Jr: Head Coach; Sr: Study Hall, Football) [d. 5/9/16]
Madge Daniel (So: English; Jr: German, English; Sr: English II) [d. 1/13/00]
Barbara (Davis) Ponder (Jr: Typing; Sr: Typing II, Shorthand) 
Marie Davis (So: English; Jr: English) 
Diane Dickson (Sr: Librarian) 
Owen Dillard (Jr: Biology) 
Gordon Dodson (So: Math) [d. 9/13/63]
R. E. Dodson (Jr: Biology; Sr: Biology, Football) 
Norma Dorsey (So: Social Studies; Jr: Civics, History; Sr: American History, Civics) [d. unknown]
Helan Drake (So: English; Jr: English; Sr: English II) 
Elizabeth Driver (So: English; Jr: English, Art; Sr: English, Art I) 
Harold Elledge (Jr: Mathematics; Sr: Algebra II) 
Bill Finley (Jr: Assistant Principal; Sr: Assistant Principal) [d. unknown]
Frances Gamble (So: Math; Jr: Mathematics; Sr: Plane Geometry) [d. unknown]
Lois Grant (So: Business Admin; Jr: Bookkeeping; Sr: Bookkeeping) 
Florene (Gray) Whitt (So: Art; Jr: Art; Sr: Art) [d. 8/3/99]
Katherine Green (So: English) [d. 1/15/83]
John Hadskey (So: Social Studies) [d. 3/31/99]
Johnnie Hamilton (Jr: English; Sr: English IV) [d. unknown]
Horace Harris (So: Social Studies) [d. 2/8/92]
Glo Harrison (So: P.E.; Jr: P.E.) 
W. B. Head (So: Distributive Ed; Jr: Distributive Ed; Sr: Distributive Ed) 
Jim Henderson (So: Music; Jr: Choir; Sr: Choir) [d. 2/27/14]
Ella Hickman (So: English; Jr: English; Sr: English IV) [d. unknown]
Lester Hickman (So: Science; Jr: Chemistry; Sr: Adv Chemistry, Chemistry) [d. 2/29/08]
Dalton Hicks (So: Social Studies; Jr: Study Hall) [d. 10/85]
Ruth Anne (McKool) Hicks (So: Nursing; Jr: Nurse, Home Nursing) 
Elaine Hightower (Sr: Typing I) 
Judy Hollingsworth (Sr: Literature I, Latin I) 
David Horner (Sr: Algebra II, Trigonometry) 
Gene Hudson (So: Assistant Principal; Jr: Principal; Sr: Principal) [d. unknown]
Louise Hunt (So: Business Admin; Jr: Typing; Sr: Typing II) [d. unknown]
Vivian Ingram (Sr: Speech I, II) [d. 10/87]
Durene (Inman) White (Sr: Latin I, II) 
Ressie Isett (So: Health Coordinator; Jr: Home Nursing; Sr: Nurse) [d. 7/6/01]
Gerald Jackson (So: Industrial Arts; Jr: Industrial Arts) [d. 6/17/03]
Louise Jackson (So: Secretary; Jr: Secretary; Sr: Secretary) [d. 10/17/03]
Sammy Jackson (So: P.E.; Jr: P.E.) 
Julie Jett (Jr: French, English) 
Homer Johnson (So: Athletic Director; Jr: Athletic Director; Sr: Athletic Director) 
Morris Johnson (So: Foreign Languages; Jr: English; Sr: English II) [d. 8/16/95]
Janice Kahl (Sr: English II) 
Gay (Twyman) Kennedy (Sr: Nurse) 
Margaret Korioth (So: Library; Jr: Assistant Librarian; Sr: Librarian) [d. 9/20/12]
Donna Lewis (So: Home Economics; Jr: Home Economics; Sr: Home Economics) 
Ruth Lindblom (So: English; Jr: German, English; Sr: English I, II) [d. 4/77]
Dorothy Linthicum (So: Foreign Languages) [d. 9/25/98]
Rives McBee (Sr: P.E.) 
Jo Anne McCarty (Jr: English, German; Sr: Theme Writing) 
Bob McClintock (So: Social Studies; Jr: History, Football Trainer) [d. 2/27/14]
Miriam McCreary (Jr: Mathematics) [d. 10/13]
Barbara McDaniel (So: English; Jr: German) 
Mary (McEachern) Wells (Sr: Grammar II, Spanish I) [d. 12/23/92]
Dorothy (Tas) McGraw (Sr: Dashing Debs, P.E.) 
Lonzo Meuir (So: Science) [d. 11/17/92]
Morgan Moses (So: Principal) [d. 4/17/14]
Billie Nickels (So: Science; Jr: Biology; Sr: Biology) [d. 5/17/94]
Patricia (O’Hara) Dajda (Sr: English III) 
Kathryn Ormesher (Sr: German I, II; Typing) 
Bud Owen (So: Coach; Jr: Study Hall) [d. unknown]
Wanda Owens (Sr: P.E., Gold Jackets) [d. 1/8/00]
Perman Page (So: Math; Jr: Mathematics) 
Joy Parish (So: Math) 
Joy Parker (So: Math; Jr: Mathematics; Sr: Algebra I) [d. 11/6/04]
S. T. Peaden (Sr: Indus Coop Training) 
Linda Pease (So: English) 
Ralph Pease (So: English; Jr: English, Speech; Sr: English IV) 
Ruth Peters (So: Science; Jr: Chemistry) [d. 6/1/13]
Gloria Pickle (Sr: English III) 
Percy Ponder (So: Science; Jr: Physical Science; Sr: Physical Science) [d. 7/30/16]
Jesse Proffer (So: Visiting Teacher) 
Jo Protz (Jr: English, Mathematics) [d. 6/10/08]
Larry Reed (Sr: Attendance Director, 10th Grade) [d. 4/9/03]
Charles Robertson (So: Indus Coop Training; Jr: Indus Coop Training) [d. 12/07]
Louise Routh (So: Counselor; Jr: Counselor; Sr: Counselor) 
Lavona Rowett (So: Debate, English) [d. 6/16/10]
Ann Rushing (So: Home Economics; Jr: Home Economics; Sr: Home Economics) [d. 5/25/98]
Don Schmidt (Jr: History; Sr: World History, Drivers Training, Football) 
Robert Sego (So: Business Admin; Jr: Typing; Sr: Typing I) [d. 1978]
Robert Sewell (Jr: Assistant Principal) [d. 4/25/91]
Peggy Shelton (So: Foreign Languages; Jr: Latin) [d. 5/4/13]
Wilma Shelton (So: Home Economics) [d. 3/12/94]
Barbara (Shivers) Brown (Sr: English III) 
Jill Shugart (Jr: History; Sr: American History, Civics) 
Carrie Simpson (Sr: Typing) 
Catherine Smith (So: Business Admin; Jr: Bookkeeping, Typing; Sr: Bookkeeping, Typing I) [d. 7/13/14]
Polly Smith (So: Counselor; Jr: Counselor) [d. 6/6/03]
Gayle (Snoddy) Eads (So: Math) 
Katherine Stephens (So: Foreign Languages; Jr: Spanish; Sr: Spanish II, III) [d. unknown]
Bill Stewart (So: Industrial Arts; Jr: Golf; Sr: Mechanical Drawing, Golf) [d. 11/3/05]
Jimmy Strain (Jr: History, Civics; Sr: American History, Civics) 
O. D. Stringer (So: Industrial Arts; Jr: Shop; Sr: Shop) [d. 8/1/87]
Carolynn Thomas (Jr: Latin) [d. 6/12/17]
Jim Toler (Jr: English; Sr: Attendance Director, 11th & 12th Grades) [d. 2/18/12]
Vernon Tooke (Sr: Shop) [d. 11/73]
Jerry Toon (Sr: Mechanical Drawing) 
Jean Trotman (So: Business Admin; Jr: Shorthand; Sr: Shorthand) [d. 10/18/13]
Margarite Turner (So: Secretary; Jr: Secretary; Sr: Secretary) [d. 1968]
H. E. Turrentine (So: Vocational Ag; Jr: Agriculture) [d. unknown]
Van Venable (Jr: P.E.; Sr: Drivers Training) [d. 1/28/18]
John Wagner (Sr: Biology) [d. 9/85]
Elizabeth Watson (So: Foreign Languages; Jr: Spanish) [d. 4/10]
Alton Williams (So: Social Studies; Jr: History, Tennis; Sr: American History, Tennis) [d. unknown]
O’Day Williams (Jr: Tennis, Biology) 
Troy Williams (So: Math; Jr: Mathematics; Sr: Algebra I, General Math) [d. 8/11/95]
Larry Willingham (So: Math) 
Martha Willis (So: Business Admin; Jr: Typing; Sr: Typing I) 
Charles Windham (Jr: Shop) 
Neleen Womack (So: Library; Jr: Librarian) [d. 10/24/07]
Grace Wright (Jr: History; Sr: American History) [d. unknown]
J. R. Wright (So: Science; Jr: Physics, Chemistry; Sr: Civics, Commercial Law) 
Bobby Wynn (So: Assistant Principal) [d. 5/15/11]
Jerry Young (So: Driver Training) [d. 12/29/11]
Bill Yung (Sr: Study Hall, Football) 

Other Teachers (Not GHS 62-65)

Carmie Allen (Freeman 4th Grade) 
Irene Arrington (Daugherty 4th Grade) 
Pat Aston (GHS 61-62 History) 
Melvin Barto (Sam Houston Band) 
Carl Bolin (Band and Author of the GHS Alma Mater!) 
Dorothy Bourek (Freeman 4th Grade) 
Doris Bozman (Daugherty 3rd Grade) 
Jim Burns (GHS 61-62 History) 
Mary Burns (GHS 61-62 Science) 
Norma Echols (Central 2nd Grade) 
Cecil Floyd (Sam Houston Coach and Science) 
Margaret Hardgrave (Sam Houston Science) 
Ina Himmelreich (Bussey Art) 
Aggie Johnson (GHS 61-62 English) 
Lorene Jones (Williams 2nd Grade) 
Pauline Lee (Freeman 3rd Grade) 
Leola Lyles (Freeman 2nd Grade) 
Bill Lewis (Bussey Coach and History) 
Patsy Luna (Freeman 1st Grade) 
Fay McCreary (Williams and Memorial Coach) 
Evelyn McDowell (Sam Houston Home Ec) 
Connie Newman (Memorial Nurse) 
Annette (Owens) Kirk (Freeman 1st Grade) 
Mrs. Peters (Rose Hill 4th Grade) 
Pauline Petway (Bussey English) 
Sidney Peveto (GHS 61-62 History) 
Velma Ratliff (Caldwell 4th Grade) 
Frank Reid (Memorial Coach) 
Barbara Rickman (Bussey Art) 
Mrs Rogers (Caldwell 3rd Grade) 
Katherine Shepperd (Daugherty 3rd Grade) 
Weldon Smith (Sam Houston P.E.) 
Ben Strickland (GHS 61-62 Science) 
Alice Strout (GHS 61-62 Home Economics) 
Mel Thomas (Sam Houston Coach) 
Paul Tiemann (Sam Houston History) 
Linda Toler (Freeman 2nd Grade) 
Evelyn Walker (Central 2nd Grade) 
Paulette Wright (Memorial Math) 
Connie Young (Sam Houston P.E.)